< powrót

Janusz Olejniczak | Five o'clock

rozmowca: janusz Olejniczak
Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Dwa fortepiany i wybitny interpretator muzyki Chopina

Wybitny pianista Janusz Olejniczak wspomina swoje spotkania z wielkimi postaciami światowej muzyki: Marthą Argerich, Marią Joao Pires czy Arturem Rubinsteinem. Nie czuje się jednak związany wyłącznie z utworami Chopina (ze względu na pełne wirtuozerii wykonania tej muzyki), jego ulubionymi kompozytorami są również Szostakowicz, Prokofiew czy Ravel. Opowiada o swoich zabawnych przygodach podczas koncertów, a także o tym, co może skłonić muzyka do przerwania koncertu (brak tlenu, złamana noga, opadająca kamizelka). Wspomina film Andrzeja Żuławskiego „Błękitna nuta”, w którym wystąpił w roli Chopina, po raz pierwszy grając na historycznym fortepianie. Zastanawia się również, jaki był odbiór muzyki Chopina przez jemu współczesnych, jakie wrażenie robiły te niezwykłe utwory na tamtych słuchaczach i czy obecnie możliwe jest granie tak, jak wtedy. Jego marzeniem byłoby posłuchać na żywo Chopina i Liszta grających na fortepianie.

Janusz Olejniczak, pianista i pedagog, laureat VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Studiował w  Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Studia podyplomowe odbył u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen. Występował w większości krajów Europy, w Japonii, obu Amerykach, Australii i na Kubie, pod dyrekcją m. in. Witolda Rowickiego, Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Marka Pijarowskiego, Charlesa Dutoit. Uczestniczył także w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych, występował też jako kameralista ze skrzypkami, wiolonczelistami i śpiewakami. Brał udział w filmie o Chopinie: „Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego, nagrał ścieżkę dźwiękową do filmów: „Chopin, pragnienie miłości” Jerzego Antczaka i „Pianista” Romana Polańskiego. Jako pedagog prowadził klasę fortepianu w Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Kanadzie i Japonii.

drukuj pdf

zobacz również:

Katarzyna Drogosz | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Specjalistka od fortepianu historycznego oraz muzyki XVIII i XIX wieku

Camerata Silesia i Anna Szostak | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Od Palestriny do Beatlesów. Spotkanie z chórem Camerata Silesia i jego założycielką Anną Szostak

Iwona Sobotka | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Iwona Sobotka, sopranistka, która metalu się nie boi

Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

W radiowej Dwójce wybitnego krytyka muzycznego wspominali najbliżsi współpracownicy