< powrót

Ars Nova | Five o'clock

rozmowca: Ars Nova
Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Podróż do polskiego renesansu i średniowiecza 

Ars Nova to zespół instrumentów historycznych wykonujący muzykę średniowieczną i renesansową, ale również utwory ludowe i kompozycje współczesne. Muzycy wprowadzają nas w świat dawnych kompozycji, gdyż dawna muzyka musiała mieć jakiś temat: najczęściej były to utwory religijne, dworskie, miłosne, polityczne, wojskowe, związane z życiem codziennym i bieżącymi wydarzeniami. Muzycy byli wtedy rzemieślnikami i sługami, dopiero od czasów romantyzmu zaczęli być traktowani jak artyści. Wiedzę muzyczną przekazywano z pokolenia na pokolenie w czasie służby na dworach, w szkołach dworskich i klasztornych, ale również na studiach w Akademii Krakowskiej. Pierwszą zawodową kapelę założył na swoim dworze już król Władysław Jagiełło i istniała ona aż do połowy XIX wieku. Dawne instrumenty były znacznie głośniejsze od współczesnych, ponieważ musiały być słyszane w bitewnym zgiełku, w polu, kościele, podczas turniejów rycerskich i dworskich zabaw. Zespół podczas gry prezentuje wiele z nich, m. in. fidele, dawną harfę, violę da gamba, bębny obręczowe, flet z rogu bawolego, krzywułę sopranową, cornamuse i pomort. Jak za dawnych lat brzmią na nich kompozycje Mikołaja z Radomia, Walentego Bakwarka, Sebastiana Klonowica oraz dawne pieśni ludowe i… współczesne utwory Tadeusza Bairda, Pawła Mykietyna i Jacka Urbaniaka.  

Zespół instrumentów dawnych ARS NOVA, specjalizujący się w muzyce XIII – XVI wieku, istnieje od 1981 r. i należy do najważniejszych w Polsce. Kierują nim Jacek Urbaniak i Krzysztof Owczynik. Zespół zagrał ponad 700 koncertów i nagrał 24 płyty, uczestniczył w wielu spektaklach prezentowanych przez Operę Narodową i Warszawską Operę Kameralną. Grupa współpracuje z wybitnymi polskimi śpiewakami, m. in. Andrzejem Hiolskim, Jerzym Artyszem, Łucją Prus i Jadwigą Rappe. W ich stałym repertuarze znajdują się utwory Mikołaja z Radomia, Piotra z Grudziądza, Krzysztofa Klabona, tańce z tabulatury Jana z Lublina oraz utwory współczesne na instrumenty dawne.  

drukuj pdf

zobacz również:

Katarzyna Drogosz | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Specjalistka od fortepianu historycznego oraz muzyki XVIII i XIX wieku

Camerata Silesia i Anna Szostak | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Od Palestriny do Beatlesów. Spotkanie z chórem Camerata Silesia i jego założycielką Anną Szostak

Iwona Sobotka | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Iwona Sobotka, sopranistka, która metalu się nie boi

Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

W radiowej Dwójce wybitnego krytyka muzycznego wspominali najbliżsi współpracownicy