< powrót

15 stron świata | Zuzanna Solakiewicz

Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Poznajcie Eugeniusza Rudnika, wybitnego kompozytora i artystę dźwiękowego

Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki didżejów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć.15 stron świata stanowi próbę usłyszenia wzrokiem jego muzyki, a także próbę odpowiedzi na pytanie, jak pokazać dźwięk.

Reżyserka Zuzanna Solakiewicz tak mówiła o swoim pomyśle na film:

Podeszliśmy do tworzenia 15 stron świata w niekonwencjonalny sposób. Najpierw powstała ścieżka dźwiękowa. Według niej stworzyliśmy obrazy w filmie. Ta kolejność tworzenia wynikła z inspiracji metaforami i porównaniami wizualnymi samego Rudnika. W jego dziennikach i notatkach dźwięk, muzyka są opisywane jak coś, co można zobaczyć. Słuchacz nie ma jednak dostępu do tej sfery. Natomiast widz filmu już owszem – ogląda naszą interpretację tego sensualnego i uczuciowego postrzegania muzyki.
drukuj pdf

zobacz również:

DUCHY I POTWORY #1 +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Nagrobek dla muzyki eksperymentalnej

Włodzimierz Kotoński | Etiuda na jedno uderzenie w talerz +dodaj do schowka
Kanon

Pierwszy polski utwór muzyki elektroakustycznej

Natenczas Błaszczyk (VIII) +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Tu Radio Rudnik! – o poecie wśród kompozytorów elektroakustycznych pisze Bolesław Błaszczyk