Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Chopin też był nauczycielem muzyki!

data publikacji: 01.10.2017

Konferencja Muzyka klasyczna w powszechnej edukacji muzycznej. Wychowanie do słuchania. Zgłoszenia do połowy listopada!

Głównym tematem konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina będzie słuchanie muzyki klasycznej oraz sposoby przybliżania jej uczniom. Wydarzenie adresowane jest do nauczycieli muzyki szkół powszechnych. Słuchanie ze zrozumieniem najważniejszych muzycznych „lektur” jest, obok wykonywania muzyki, najważniejszym celem szkolnej edukacji muzycznej. Oprócz pobudzania uczniów do aktywności muzycznych, ma ona bowiem także wychowywać przyszłe pokolenia melomanów.

Do namysłu nad sposobami spotykania uczniów z muzyką klasyczną zaproszeni zostali doświadczeni edukatorzy muzyczni, artyści, muzykolodzy, krytycy i dziennikarze muzyczni. Wykłady i warsztaty wokół wybranych utworów najważniejszych polskich kompozytorów pozwolą lepiej poznać ich twórczość, ale także przekażą sposoby pracy gotowe do przeniesienia na grunt szkolny. Warsztaty, w ramach których zaproponowane zostaną konkretne sposoby pracy z wybranymi utworami muzycznymi, zaplanowane zostały jako uzupełnienie dla materiałów dostępnych na stronach internetowych i w aplikacjach multimedialnych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w tym m.in. Muzykoteki Szkolnej.

W programie konferencji planowane są panele poświęcone obecności muzyki Chopina, Pendereckiego, Lutosławskiego czy Szymanowskiego w edukacji szkolnej oraz dyskusja ekspercka Jak nie stracić powagi i humoru na lekcjach muzyki. Będzie można także wziąć udział w warsztatach tańców tradycyjnych. Na zakończenie dla chętnych wycieczka do Żelazowej Woli.

Dokładnym program można znaleźć na stronie NIFC.

Termin zgłoszeń na konferencję upływa 19 listopada 2017 roku.

Czas: 8-9 grudnia 2017
Miejsce: Radziejowice, Dom Pracy Twórczej, ul. Sienkiewicza 4

drukuj pdf

zobacz również:

Co z tą edukacją muzyczną? +dodaj do schowka
Aktualne

„O muzykę w szkole podstawowej nikt się nie bije. Jako przedmiot stoi ona w hierarchii przedmiotów szkolnych najniżej, a co za tym idzie nauczyciel uczący tego przedmiotu również ma najsłabszą pozycję. Tych lekcji jest mało, jego głos zawsze jest cichszy. Im dalej w las, tym muzyka jest mniej ważna. Kiedy uczeń przychodzi do szkoły, to widzi, że muzyka jest mniej ważna nawet niż godzina wychowawcza. Trudno, żebyśmy potem byli muzykalnym narodem. Ten problem jest głębszy niż nam się zdaje” – mówiła w audycji Ewy Szczecińskiej Agata Kwiecińska.

Poprowadź lekcję z aplikacją Orkiestrownik! +dodaj do schowka
Aktualne

Przygotowaliśmy scenariusze lekcji z użyciem Orkiestrownika dla trzech różnych poziomów nauczania