< powrót

W stronę muzyki współczesnej

data publikacji: 09.05.2016

Współczesna muzyka polska, a także ta z filmów Disneya, inspirowana cyrkowym życiem, rytmami latynoskimi  i klasycznymi baśniami dla najmłodszych to najciekawsze propozycje filharmonii i teatrów muzycznych na maj.

Muzyka współczesna rzadko gości wśród dziecięcych koncertów, ale maj zapowiada się pod tym względem niezwykle interesująco. Filharmonia Lubelska organizuje Dzień Polskiej Muzyki i Plastyki w ramach XX Forum Witolda Lutosławskiego „Most” (15. 05). Będzie to spotkanie z muzyką polską XX i XXI wieku, m. in. z piosenkami skomponowanymi przez Lutosławskiego do tekstów Tuwima, utworami Twardowskiego, Bacewicz, Grudzińskiego, Sygietyńskiego… Koncertowi towarzyszą warsztaty muzyczne.

W Filharmonii Wrocławskiej trwa Festiwal Musica Electronica Nova, a jego organizatorzy nie zapominają o atrakcjach dla najmłodszych, których zapraszają na dwa rodzaje sesji dla dzieci, prowadzonych przez Mariusza Gradowskiego. Panorama wyobraźni, czyli dźwiękowe portrety miast (19, 20, 21. 05) zachęca do tworzenia portretów dźwiękowych miast współczesnych i dawnych, realnych i fantastycznych. Wzrastanie, czyli jak rosną dźwięki (19, 20, 22. 05) to spotkanie,  którego motywem przewodnim jest dźwięk jako budulec muzyki.

W tym samym czasie w Filharmonii Wrocławskiej w ramach cyklu Filharmonia dla Młodych usłyszeć można koncert dla dzieci Trapez – historia cyrkowca (17, 18, 19, 22. 05) na podstawie Kwintetu g-moll op. 39 „Trapez“ S. Prokofiewa, napisanego na zlecenie wędrownej trupy teatralnej i nawiązującego do cyrkowego życia. Muzykę Prokofiewa, Webera i Mozarta przybliży koncert Obywatele świata, organizowany przez Filharmonię Poznańska w ramach cyklu Muzykoteka Młodego Człowieka (21. 05).

Muzyka współczesna to także muzyka filmowa, dzieciom kojarząca się najczęściej z muzyką z animowanych bajek Disneya. Koncert Bajeczny Broadway przygotowała Filharmonia Częstochowska (12. 05). W programie muzyka i piosenki z: „Aladyna", „Dzwonnika z Notre Dame", „Małej Syrenki", „Pięknej i Bestii", „Mulan", „Króla Lwa". Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na koncert Planeta pełna piosenek (22. 05) z przebojami z różnych stron świata, wśród których nie zabraknie również  piosenek z filmów Disneya oraz melodii z popularnych bajek i seriali animowanych.

W maju Teatr Wielki w Poznaniu wystawia bajkę muzyczną Prokofiewa  Piotruś i wilk (24. 05) oraz balet Kopciuszek (18, 19. 05). Do klasycznych bajek nawiązuje inna majowa propozycja tej sceny: Kto się boi wysokiego C?, spektakl muzyczny dla dzieci wykorzystujący fragmenty oper Mozarta, Rossiniego, Pucciniego i Verdiego (10, 13. 05). Klasycznych pozycji dla dzieci nie zabraknie także w innych operach. Opera Wrocławska proponuje spektakle Czerwony Kapturek Jiriego Pauera (10. 05), Alicja w Krainie Czarów Roberta Chaulsa (25. 05) i balet Córka źle strzeżona (24. 05) Louisa Josepha Ferdinanda Herolda. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na balet Królewna Śnieżka, oparty na baśni braci Grimm (29, 31. 05), Opera Krakowska na balet do muzyki Rossiniego Kopciuszek (28, 29. 05), a Warszawska Opera Kameralna na spektakle osnute na kanwie znanych oper: Osmin. Historia strażnika w seraju (17. 05 – na podst. opery Uprowadzenie z seraju Mozarta), Szarlatan (24. 05 – na podst. opery Szarlatan Kurpińskiego). Fragmenty znanych oper Rossiniego, Mozarta, Verdiego, Bizeta, Wagnera i Moniuszki zaprezentuje Filharmonia Śląska podczas koncertu Opera w pigułce (14, 15. 05), a muzykę z Czerwonego Kapturka, Kopciuszka i Królewny Śnieżki przypomni Opera Krakowska w czasie spektaklu Muzyka i magia (18. 05). W Operze Krakowskiej można będzie zobaczyć musical Mały Lord na podst. poczytnej powieści Frances Hodgson Burnett „Mały Lord Fauntleroy”, z muzyką i librettem Stevena Markwicka (6, 7, 10. 05)

W nastrój zbliżających się wakacji wprowadzi koncert familijny Gorące rytmy z serca Karaibów na powitanie wakacji w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (22. 05), przybliżające latynoskie dźwięki z Kuby: mieszankę rumby, salsy, mambo i cha-chy. 

W maju Opera Krakowska kontynuuje cykl warsztatów Muzyką namaluj swój świat (9, 22. 05), opartych na animacjach i zajęciach muzykoterapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych. W Warszawskiej Operze Kameralnej trwa cykl warsztatów muzyczno-teatralnych dla szkół podstawowych i gimnazjów Opera/Enter: 10 maja odbędzie się spektakl  Angelina na podstawie opery Kopciuszek Rossiniego.  W Filharmonii Łódzkiej trwają warsztaty z cyklu Dziecięcy Uniwersytet Muzyczny, organizowane wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi (7, 14, 21. 05). Natomiast Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na warsztaty z cyklu Roztańczony OPERAnek, prowadzone przez tancerzy Opery na Zamku, na których dzieci poznają rolę tańca w życiu i jego specyfikę jako formy sztuki. W dn. 10, 11 maja będą to Kopciuszek, Piotruś, ptaki oraz wilki – taneczne spektakle dla dzieci.

 

 

Zdjęcie: Akrobatyka cyrkowa, fot. Aerialshowgirls, Wikimedia Commons, PD

drukuj pdf

zobacz również:

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Co nas łączy? +dodaj do schowka
Aktualne

Relacje, czyli koncert-performance chóru VRC na warszawskiej Pradze