Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

„Pasja...” wg Jarzyny i Pendereckiego

data publikacji: 24.03.2016
fot. Grzegorz Ziemiański dla KBF i NInA

 

W Wielki Czwartek zapraszamy na pokaz zarejestrowanej przez NInA Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Rejestracja nie jest tylko dokumentacją tego wyjątkowego wydarzenia – jest nowym, autonomicznym dziełem audiowizualnym. A w piątek Pasja... pod dyrekcją samego kompozytora zabrzmi w Filharmonii Narodowej.

Pasja według św. Łukasza to jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, skomponowany w latach 60. XX wieku na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry w Münster. Dwa spektakle w podkrakowskich Alvernia Studios, prezentujące utwór w ascetycznej inscenizacji Jarzyny, odbyły się 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku.

 

Rejestracja Pasji według św. Łukasza to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski Grzegorza Jarzyny oraz przestrzeń, w której odbył się koncert. Kopuła Alvernia Studios skupiła chóry i widzów – ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie – wokół umiejscowionej centralnie sceny, tworząc przestrzeń, która była jednocześnie ascetyczną salą koncertową, studio nagraniowym i planem filmowym. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią i twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami „pasji”. Rejestracja umożliwia oglądanie spektaklu z kilku różnych perspektyw, co ze względu na aranżację studia nie było możliwe podczas trwania widowiska. Daje to poczucie bycia w centrum historii, doświadczenia muzyki zarejestrowanej z dużą dbałością o jakość dźwięku oraz w inscenizacji podkreślającej współczesny wymiar tego dzieła.

 

 

Intymna i ascetyczna reżyseria Grzegorza Jarzyny podąża za dźwiękami muzyki, subtelnie wskazując, w którym momencie tego pasyjnego misterium się znajdujemy. Podczas spektaklu sam kompozytor poprowadził orkiestrę AUKSO, solistów Iwonę Hossę (sopran), Thomasa E. Bauera (baryton), Piotra Nowackiego (bas) oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wraz z Chłopięcym chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai. Pojawił się także w wizualizacjach wyświetlanych na sklepieniu studia. Widzowie oglądali Krzysztofa Pendereckiego kreślącego na białej kartce papieru symboliczny wykres emocji towarzyszących mu podczas słuchania własnego utworu, a także obraz jego fal mózgowych zarejestrowanych za pomocą encefalografu, co jest nawiązaniem do Polymorphii, innego utworu kompozytora. Artystycznie spotkanie obu twórców było również impulsem dla Krzysztofa Pendereckiego do wprowadzenia w utworze minimalnych zmian i dookreślenia pewnych, pozostających dotychczas w gestii dyrygenta, fragmentów partytury.

 

Projekcja odbywa się w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w NInA.

 


Rejestracja Pasji na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena

 

W Wielki Piątek NInA zarejestruje inne wykonanie Pasji. Dyrygentem będzie sam Krzysztof Penderecki. „Z kamerą” będziemy obecni podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Początek o 19:30 w Filharmonii Narodowej, Warszawa, ul. Jasna.5. Koncert będzie można usłyszeć na żywo w radiowej Dwójce w audycji Filharmonia Dwójki.

 

Nowe wykonanie Pasji wg św. Łukasza zostanie zaprezentowane w NInA 27 kwietnia w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

 

Wystąpią wówczas:

Johanna Rusanen – sopran

David Pershall – baryton

Nikolay Didenko – bas

Krzysztof Gosztyła – recytacja

Chór Filharmonii Narodowej

Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru

Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Teresa Majka – przygotowanie chóru

Warszawski Chór Chłopięcy

Krzysztof Kusiel-Moroz – przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej

Krzysztof Penderecki – dyrygent

Pasja to niezwykła forma muzyczna, której osnowę dramatyczną stanowią dzieje męki i śmierć Jezusa Chrystusa, a tekst zaczerpnięty jest zwykle z Ewangelii. Dowiedz się więcej na jej temat.

drukuj pdf

zobacz również:

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Beth Gibbons śpiewająca Góreckiego... teraz na płycie! +dodaj do schowka
Aktualne

Zapis koncertu wokalistki Portishead, Krzysztofa Pendereckiego i NOSPR w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Sto na sto. Muzyczne dekady wolności +dodaj do schowka
Aktualne

Setka najważniejszych polskich utworów na 100-lecie niepodległości Polski

Wielki Tydzień w Gdańsku, czyli Actus Humanus +dodaj do schowka
Aktualne

Wielkanocna odsłona gdańskiego festiwalu muzyki dawnej