Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Odrobina Zakopanego w Warszawie

data publikacji: 25.08.2016

Trebunie Tutki i Krakowski Kwartet Klarnetowy zagrają razem 29 sierpnia w NInA na specjalnym koncercie – prologu zapowiadającym 7. Festiwal Muzyka na Szczytach

Trebunie Tutki, mat. promocyjne

Zakopiański festiwal ma już swoją renomę i stałą publiczność. W tym roku między 3 a 10 września wystąpią gwiazdy światowej i polskiej kameralistyki – m.in. klarnecistka Shirley Brill, Olga Pasiecznik i Royal String Quartet. Zanim jednak festiwal rozpocznie się na dobre, w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie będzie można poczuć ducha zakopiańskiej muzyki i szalonego, karpackiego temperamentu. Na jednej estradzie wystąpią gwiazdy muzyki tradycyjnej – Trebunie Tutki i Krakowski Kwartet Klarnetowy.

Zakopane muzyczną stolicą?

Stolica polskich gór dziś niewielu kojarzy się z muzyką, przywykliśmy raczej do myślenia o Zakopanem jako celu wakacyjnych i zimowych wyjazdów.Organizatorzy festiwalu Muzyka na Szczytach walczą o to, by do miasta powróciły wielkie muzyczne nazwiska. Na przełomie XIX i XX wieku Zakopane było centrum artystycznego życia, a folklor stanowił inspirację dla wielu artystów – w tym Karola Szymanowskiego, który muzykę Podhala twórczo wykorzystywał w swoich kompozycjach.

Folklor od zawsze fascynował wielkomiejskich twórców – podkreślają organizatorzy festiwalu – a zwłaszcza kompozytorów muzyki poważnej. Inspirując się tą muzyką tworzyli arcydzieła, których blask docierał daleko poza granice kraju. Ludowe stylizacje i cytaty z tradycyjnych melodii tworzyły nową jakość. Czy uda się ten proces odwrócić i  wprowadzić elementy kameralistyki do muzyki podhalańskiej? Połączyć monolityczne brzmienie kwartetu ze skrzącym się feerią barw zespołem góralskim?

Krakowski Kwartet Klarnetowy
Krakowski Kwartet Klarnetowy, mat. promocyjne

Warszawski prolog czyli spotkanie muzyki tradycyjnej z klasyczną

Niezwykle spotkanie świata muzyki góralskiej z zespołem czterech klarnetów odbędzie się w ostatni sierpniowy poniedziałek w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Będzie to pierwszy publiczny występ słynnego rodzinnego zespołu z Białego Dunajca muzykującego od pokoleń z absolwentami krakowskiej Akademii Muzycznej oraz z powodzeniem współpracującego z najlepszymi polskimi orkiestrami i festiwalami. Smyczki Trebuniów Tutków przeprowadzą nas przez szczyty Tatr, karpackie wsie i kresowe miasteczka aż na pełne energii Bałkany, przywołane przez Cracow Clarinet Quartet. W programie koncertu znajdą się kompozycje i cytaty muzyczne rodem z tradycji wołoskich pasterzy, utwory inspirowane muzyką żydowską, cygańską, węgierską, rusińską i polską – najbliższą sercu muzyków spod Tatr i Wawelu.

Agata Kwiecińska

 

Festiwal Muzyka na Szczytach, Zakopane 3 – 10 września 2016.

Koncert-prolog festiwalu w NInA, 29 sierpnia o godzinie 20.00. Wstęp wolny.

 

 

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Skrzyżowanie Kultur dla dzieci +dodaj do schowka
Aktualne

Koncert muzyki irlandzkiej oraz warsztaty

Co nas łączy? +dodaj do schowka
Aktualne

Relacje, czyli koncert-performance chóru VRC na warszawskiej Pradze

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!