Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Młodzi do filharmonii!

data publikacji: 07.09.2017

Jaką ofertę edukacyjną przygotowały dla uczniów w nadchodzącym sezonie polskie filharmonie?

Zdjęcie przedstawia publiczność filharmonii składającą się z uczniów w wieku licealnym lub gimnazjalnym
fot. NOSPR

Oferta edukacyjna w nowoczesnej instytucji muzycznej to już właściwie standard. W nadchodzącym sezonie polskie filharmonie przygotowały szereg zajęć  dla różnych grup wiekowych – od koncertów edukacyjnych, przez warsztaty, wykłady oraz zwiedzanie przestrzeni filharmonii czy poznawanie historii muzyki.

Warszawa: Filharmonia Narodowa

W sezonie 2017/2018 Dział Edukacji Filharmonii Narodowej kontynuuje projekt Otwartych prób generalnych Orkiestry Filharmonii Narodowej, podczas których słuchacze mają możliwość uczestniczenia w procesie powstawania koncertu, obserwowania pracy dyrygenta, solistów i orkiestry. Program każdego wydarzenia obejmuje spotkanie wprowadzające, udział w próbie oraz spotkanie z artystami po jej zakończeniu.

Zaplanowano sześć Otwartych prób generalnych. O ich terminach, programie i zasadach naboru będziemy informować każdorazowo z miesięcznym wyprzedzeniem. 

Uczniowie gimnazjów i liceów mogą wziąć udział w projekcie wyłącznie jako grupy zorganizowane z opiekunem, w przypadku studentów i osób dorosłych możliwe są zgłoszenia indywidualne, które przyjmujemy na miesiąc przed wydarzeniem. Wstęp jest bezpłatny.

Koordynacja zgłoszeń i współpraca ze szkołami: Michał Niemczyk mniemczyk@filharmonia.pl

Katowice: NOSPR                         

W siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia będzie się działo bardzo dużo w nadchodzącym sezonie. Od szkółki muzycznej dla przedszkolaków, przez Muzyczną Świetlicę, czyli zajęcie umuzykalniające dla dzieci od lat 4 przez koncerty dla uczniów szkół podstawowych, po symfoniczne koncerty edukacyjne, po Małą Akademię Jazzu czy naukę na gry na skrzypcach metodą Suzuki.

Kraków: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego

Działania edukacyjne w Filharmonii Krakowskiej rozpoczynają się w październiku. W planach takie cykl jak Smykowe Granie – spotkania z muzyką dla dzieci do lat 3 i kobiet w ciąży, wg koncepcji E.E. Gordona.

To także comiesięczny cykl Musica Ars-Armanda – to seria koncertów symfonicznych przeznaczonych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, będący mozaiką stylów i form muzycznych, wprowadzający nastoletnią widownię w świat muzyki od klasyki do czasów współczesnych.

Z kolei Muzyka języka to cykl adresowany do dzieci w wieku od 5 do 7 lat, który powstaje we współpracy z British Council. Wykwalifikowani nauczyciele języka angielskiego spotykać się będą z dziećmi w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej. Nauka języka angielskiego odbywa się przez piosenki, ruch oraz gry językowe.

Szczecin: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Filharmonia w Szczecinie po otwarciu nowej siedziby bardzo mocno postawiła na edukację. Ma to odzwierciedlenie w programie EduFilharmonia. To szereg różnych działań – od koncertów rodzinnych, warsztaty dla najmłodszych przez koncerty dla grup uczniowskich (dla różnych szczebli edukacji) po spotkania w Fonotece – czyli popularyzatorskie prezentacje muzyki klasycznej połączone z wykładem i dyskusją.  

Filharmonia Gorzowska

Koncerty familijne, Akademia Muzyki dla przedszkoli i szkół podstawowych, otwarte próby generalne raz w miesiącu, musical Akademia Pana Kleksa, programy Muzyczne Raczkowanie (dla przyszłych mam i dzieci w wieku 0-4) oraz Filharmonia Juniora (dzieci w wieku 4-6) oraz skierowany do gimnazjalistów Zaplątani w dźwięki – to oferta edukacyjna Filharmonii Gorzowskiej.

Filharmonia Opolska: moc melodii

To już 66. sezon artystyczny w stolicy polskiej piosenki. Jego częścią jest program edukacyjny, na który składają się m.in. warsztaty Power of Melody dla trzech grup wiekowych (0-2, 3-6, 7-12). W jego ramach uczniowie którzy nawet nie mieli doświadczenia w grze na instrumentach, będą mogli się sprawdzić we wspólnym muzykowania. Oprócz tego w Filharmonii Opolskiej: koncerty rodzinne, otwarte próby dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealistów i cykl warsztatów.  

Filharmonia Lubelska

Blok edukacyjny Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego składa się z Akademii Muzyki i Plastyki, warsztatów i koncertów edukacyjnych dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Inauguracja 24 września o godz. 10 z okazji IV Festiwalu Muz Słowiańskich. Warsztaty dla dzieci z tradycyjnym instrumentarium poprowadzi Orkiestra św. Mikołaja.

 

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących