Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Od Chopina do „Guitar Hero”

data publikacji: 16.01.2018

Pomysł na ferie zimowe z muzyką? Oto, co dzieje się w miastach, w których szkoły rozpoczęły już przerwę semestralną

zdjęcie przedstawia bawiące się dzieci
Ilustracja: Wro Art Center

Tradycyjnie uczniowie w Polsce rozpoczynają ferie zimowe w czterech różnych terminach. Właśnie wystartowały ferie w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Potrwają one do 28 stycznia.

W dniach 22 stycznia – 4 lutego z ferii korzystać będą uczniowie w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Od 29 stycznia do 11 lutego na ferie udadzą się uczniowie w lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Od 12 lutego do 25 lutego z kolei przerwa zimowa zaplanowana jest w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

1. Województwa mazowieckie, dolnośląskie, opolskie i zachodniopomorskie (do 28 stycznia)

Warszawa

21 stycznia w Domu Kultury Kadr odbędą się muzyczne ferie – w planie m.in. słuchanie piosenek o tematyce zimowej, muzyki klasycznej (Zima Vivaldiego), warsztaty z instrumentów perkusyjnych i słuchania dźwięków otoczenia.

27 stycznia również w Domu Kultury Kadr odbędą się zajęcia z gry na instrumentach perkusyjnych (dla różnych grup, w wieku od 7-9 i 10-13 lat) oraz z tańca hip-hopowego.

Służewski Dom Kultury oferuje spotkanie z muzyką w ramach koncertów Ogrody Muzyczne, na których przybliżona będzie muzyka z Chin i Skandynawii, oraz zajęcia z tańca hip-hopowego.

Dzieci zaprasza też Muzeum Chopina, do udziału w bezpłatnych lekcjach muzealnych w ramach akcji „Zima w mieście”. Podczas zajęć uczniowie będą mieli okazję poznać życie i twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora.

Płock

W Państwowej Szkole Muzycznej w Płocku odbędą się zajęcia Wędrówki po pięciolinii – 21 stycznia, godz. 10.30–11.15.

Wrocław

16 i 17 stycznia o godz. 11 Centrum Sztuki WRO  organizuje warsztaty Którędy do dźwięku przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat. Jak wykonać utwór muzyczny bez instrumentów i śpiewu? Dzięki wskazówkom dyrygenta i choreografki uczniowie stworzą kompozycję dźwiękową za pomocą gestu i ruchu. Wspólnie z prowadzącym dźwięków, poruszając się pomiędzy obiektami, rozstawionymi na podłodze, w których ukryte są sensory, wyzwalające zaprogramowane dźwięki.

Oprócz tego przez cały czas we Wro Art Center będzie trwała wystawa Sygnały, czyli kolejna odsłona Interaktywnego Placu Zabaw. Towarzyszyć ją będą działania warsztatowe z zaproszonymi do współpracy artystami, również w czasie ferii zimowych. Efektem jednego z nich będzie kolejna instalacja w formie dźwiękowej gry w przestrzeni WRO, która powstanie przy udziale dzieci i stanie się częścią wystawy. W Czytelni Mediów będzie można korzystać z aplikacji muzycznych na urządzenia mobilne i przejrzeć publikacje dotyczące dźwięku, które mają szansę stać się inspiracją do dalszych własnych poszukiwań i zabaw z dźwiękiem, także w domu, szkole czy na podwórku.

Opole

W Muzeum Polskiej Piosenki dla dzieci i młodzieży w wieku 6–15 przygotowywane są zajęcia w klimacie kolędowym. Warsztaty A wcora z wiecora... - muzyczne GAWĘDY wokół KOLĘDY będą składały się z dwóch części: muzycznej i plastycznej. Zajęcia odbywają się od 15 do 31 stycznia. Z kolei dla dzieci w wieku 5–8 lat odbędzie się Przebojowa MASKArada!, czyli różne zajęcia muzyczne, taneczne i plastyczne wokół tematu karnawału.

Oprócz tego w Klubie osiedlowym „Metalchem” przewidziano bardzo różne zajęcia dla młodzieży – od plastyki, przez kino, muzykę po gry na konsolę. Np. w poniedziałek 22 stycznia planowana jest zabawa z grą Guitar Hero.

Szczecin

W Filharmonii w  Szczecinie trwają warsztaty didżejskie Loop To skierowane do młodzieży do 16 roku życia. Potrwają one do środy 18 stycznia. Celem spotkania jest przedstawienie profesjonalnego sprzętu do miksowania muzyki prostym, zrozumiałym językiem a także omówienie podstawowych pojęć związanych z miksowaniem muzyki klubowej. Uczestnicy nauczą się również jak kreatywnie korzystać z gramofonów, miksera i samplera wykorzystując stare płyty i brzmienia nie związane z muzyką elektroniczną.

Z kolei w następnym tygodniu, w dniach 23–24 stycznia, odbędą się warsztaty Śpiewaj to. Wszystko dla dzieci od 7 roku życia. W czasie zajęć powstanie spontaniczny zespół wokalny. Wszystko pod kuratelą autora piosenek, Mateusza Czarnowskiego. Start o godz. 11.00 i godz. 16.00.

Z kolei na Zamku w Szczecinie planowany jest cykl warsztatów Z bum bum rurką za pan brat! Zimowe przygody muzyczne. Uczestników czeka spotkanie z mało znanymi jeszcze w Polsce dzwonkami rurowymi, czyli Handchimes (z grupy instrumentów perkusyjnych). Prowadzenie: Katarzyna Rydzak (Akademia Sztuki). 22–26 stycznia (poniedziałek–piątek), godz. 10.00–11.30, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), karnet tygodniowy: 50 zł.

2. Województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie (22 stycznia – 4 lutego)

Białystok

Na zajęcia zapraszam Centrum Aktywności Międzypokoleniowej KLANZA. W planach zajęcia pełne odkrywania nieznanych miejsc, intrygujących i egzotycznych światów, zabawy, tańca i działań twórczych.

Z kolei Dom Kultury Śródmieście zaprasza na „artystyczne ferie” z grupami teatralno-muzyczną, plastyczną i taneczną.

Suwałki

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza do Zimowej Akademii Artystycznej, w ramach której odbędzie się cała gama zajęć artystycznych – od plastycznych przez taneczne po naukę gry na różnych instrumentach.

Olsztyn

Olsztyński Pałac Młodzieży zaprasza uczniów do udziału w całej gamie zimowych zajęć artystycznych, od nauki gry na gitarze przez warsztaty wokalne po zajęcia taneczne czy teatralne.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Sherlock Holmes na Święcie Niemego Kina +dodaj do schowka
Aktualne

To już 16. edycja wyjątkowego festiwalu filmowo-muzycznego

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Mozaika z Mozartem +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim

Dźwiękowisko +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim