< powrót

Alicja Urbanowicz Nauczycielką Roku 2017!

data publikacji: 07.06.2018

Kreatywna animatorka i nauczycielka ze Staszowa wygrała konkurs!

zdjęcie przedstawia Alicję Urbanowicz, laureatkę konkursu Nauczyciel Muzyki 2017
Alicja Urbanowicz, fot. Paweł Zakrzewski

Nagrody dla finalistów i laureatów konkursu Nauczyciel Muzyki Roku 2017 zostały wręczone w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Galę poprowadziła Malina Sarnowska, wybitna animatorka i edukatorka muzyczna. Wśród gości ceremonii był m.in. dyrygent Adam Sztaba, który opowiedział o swoich początkach w szkole muzycznej i, z racji zainteresowań muzyką rockową, byciu enfant terrible w świecie muzyki poważnej. Oprawę muzyczną zapewnili instrumentaliści od wielu lat współpracujący z Polskim Stowarzyszeniem Edukacji Muzycznej i Animacji, Przemysław Skałuba (saksofon) i Mariusz Dropek (fortepian).   

W finale konkursu znalazło się 11 osób. Zwyciężczynią została Alicja Urbanowicz. Prowadzi ona orkiestrę Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka w Staszowie. Jest to prawdopodobnie najmłodszy big band w Polsce, w którym średnia wieku to 13 lat. Nikt z muzyków orkiestry nie uczy się w szkole muzycznej. Nauczycielka stworzyła autorski system edukacji oparty zarówno na pracy indywidualnej, sekcyjnej oraz na grze zespołowej, a także autorski system motywacji. Uczniowie przygodę z muzyką zaczynają od podstaw i w zdecydowanej większości muzyka staje się ich pasją na całe życie.

Faworytem internautów okazał się Artur Maciejewski z Ząbek, nauczyciel muzyki w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 3 oraz nauczyciel rytmiki w przedszkolu. Oddano na niego ponad 47 tysięcy głosów. Nauczyciel jest doświadczonym koncertującym muzykiem – pianistą i akordeonistą. W pracy z dziećmi skupia się na nauce przez zabawę, realizuje ciekawe, interdyscyplinarne projekty. Założyciel uczniowskiego chóru „Czyste Ząbki miej”. Jako pedagog z powodzeniem wykorzystuje na lekcjach nowoczesne technologie. Jego uczniowie komponują własne utwory, grając na instrumentach akustycznych i programując muzykę na iPadach. Artur Maciejewski otrzymał nagrodę specjalną od Muzykoteki Szkolnej.

Była to już trzecia edycja konkursu Nauczyciel Roku. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej, a portal Muzykoteka Szkolna jednym z jego partnerów.

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących

Klasyka w klasie. Wyniki! +dodaj do schowka
Aktualne

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Klasyka w klasie. Najlepsza lekcja o muzyce polskiej