Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Eugeniusz Knapik | I Kwartet smyczkowy cz.1, Gąszcz

rodzaj: instrumentalne
Eugeniusz Knapik | I Kwartet smyczkowy cz.1, Gąszcz

Festiwal Aksamitna Kurtyna 2

Festiwal Aksamitna Kurtyna 2 odbył się w dniach 8-15 października 2006 roku we Lwowie i organizowany był wspólnie przez stronę polską i ukraińską. Nazwa festiwalu nawiązywała do pękających żelaznych kurtyn. Przyświecała mu idea integracji nie tylko na linii Warszawa-Kraków-Lwów, ale również integracji z Europą Zachodnią.

Kwartet skrzypcowy
Eugeniusza Knapika z 1980 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w 1984 roku i otrzymał tam I miejsce.

Niniejsze wykonanie zostało zarejestrowane podczas koncertu finałowego Festiwalu Aksamitna Kurtyna 2, prezentującego muzykę współczesną z Europy Wschodniej.

Eugeniusz Knapik, I Kwartet Smyczkowy, cz.1, Gąszcz
Wykonawcy – Kwartet Śląski w składzie:
Szymon Krzeszowiec – I skrzypce
Arkadiusz Kubica – II skrzypce
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela

Eugeniusz Knapik (ur. 1951 w Rudzie Śląskiej) – polski kompozytor, pianista i pedagog. W latach 1970-1977 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach kompozycję u Henryka Mikołaja Góreckiego oraz fortepian u Czesława Stańczyka. Od 1976 roku pracuje na macierzystej uczelni na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury, obecnie jako jej profesor i rektor. W 1976 roku otrzymał stypendium rządu francuskiego na studia kompozytorskie u Oliviera Messiaena w Paryżu. Działa jako koncertujący pianista w Polsce i za granicą, skupia się na repertuarze XX wieku. Regularnie koncertował m.in. podczas festiwali z cyklu Warszawska Jesień. W 1988 roku, na zamówienie dyrektora Opery la Monnaie w Brukseli, Gerarda Mortier, rozpoczął pracę nad trylogią operową The Minds of Helena Troubleyndo tekstu Jana Fabre. W 1990 roku w De Vlaamse Opera w Antwerpii odbyła się premiera pierwszej części cyklu –  Das Glas im Kopf wird vom Glas. W 1992 roku w ramach Documenta IX w Kassel miała miejsce premiera części drugiej – Silent Screams, Difficult Dreams. W 1996 roku podczas Warszawskiej Jesieni  odbyło się estradowe prawykonanie części trzeciej – La liberta chiama la liberta. We współpracy z Janem Fabre powstały również spektakle baletowe: The Sound of One Hand Clapping (1991), Da un"altra faccia del tempo (1993), Quando la terra si rimette in movimento (1995) oraz Three Solos (1995). Uzyskał szereg nagród jako kompozytor i pianista. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Muzykę Eugeniusza Knapika charakteryzuje niezwykła naturalność, wolna od patosu ekspresja oraz wyraźna melodyczność.

drukuj pdf

zobacz również:

Antonio Vivaldi | Farnace +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Rejestracja opery Antonia Vivaldiego zaprezentowanej w 2017 roku podczas Festiwalu Oper Barokowych

Grażyna Grobelna | Kołysanka podniebna +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Drugi fragment „kołysankowego” koncertu chóru VRC

Bartłomiej Pękiel | Dum complerentur +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Kolejny fragment z płyty zbierającej wszystkie nagrania Bartłomieja Pękiela

Bartłomiej Pękiel | Credo z Missa Concertata La Lombardesca +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Utwór z płyty Opera Omnia wydanej w 2017 roku, zawierającej wszystkie dzieła kompozytora