Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

„Szpilman” Uri Caine’a

data publikacji: 07.03.2014

Nowojorski pianista jazzowy związany ze sceną nowej muzyki żydowskiej nagrał płytę w hołdzie Władysławowi Szpilmanowi – słynnemu pianiście, któremu udało się uratować z warszawskiego getta.

Uri Caine ma na koncie ponad 20 płyt. Płyta „Szpilman” to kolejny muzyczny hołd w jego wykonaniu. Jego dwie pierwsze płyty Sphere Music” i „Toys były dedykowane wielkim pianistom jazzowym - Theloniousowi Monkowi i Herbiemu Hancockowi. Zasłynął też albumami z nowymi aranżacjami dzieł Mahlera, Wagnera, Beethovena, Bacha i Schumanna. Caine do tej pory komponował wyłącznie na zamówienie najbardziej prestiżowych instytucji: Vienna Volksoper, The Seattle Chamber Players, Relache, The Beaux Arts Trio, Basel Chamber Orchestra, Concerto Köln i American Composers Orchestra. Pierwszy raz zdecydował się jednak zagrać z myślą o artyście europejskim, pochodzącym z Polski, którego dorobek nie jest związany z muzyką klasyczną. Stało się to na festiwalu Tzadik Poznań Festival 2013.

 

Szpilman – symbol tych, którzy przeżyli


Jeden z bohaterów powstania w warszawskim getcie, Marek Edelman, powiedział, że Władysław Szpilman jest symbolem tych wszystkich, którzy przeżyli, „albowiem musiały być dziesiątki przypadków nieprawdopodobnych, cudownych - żeby przeżyć”.


Na początku 1943 r. Szpilman zdołał przedostać się z warszawskiego getta na aryjską stronę. Po upadku powstania warszawskiego ukrywał się samotnie w ruinach, gdzie został znaleziony przez Wilma Hosenfelda. Kapitan Wehrmachtu donosił mu jedzenie.

Podczas części koncertu dedykowanego Szpilmanowi Uri Caine wystąpił z polskimi muzykami - kontrabasistą Ksawerym Wójcińskim i perkusistą Robertem Raszem. Trio zaprezentowało autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana – W małym kinieNie wierzę piosence, Sto lat, Zakochani, Deszcz i Do widzenia, Teddy.

 

Tak o Władysławie Szpilmanie Caine mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”: „Gdyby nie „Pianista” Romana Polańskiego, najpewniej do dziś bym nie słyszał o Władysławie Szpilmanie. Opowiedziałem o moich przemyśleniach koledze, który pracował w dużym nowojorskim wydawnictwie. - Przecież ja mam dostęp do jego partytur!  - odparł. I tak mogłem zobaczyć nuty utworów na fortepian i orkiestrę. Potem długo nic się nie działo. Kolejny impuls wyszedł od organizatorów poznańskiego festiwalu, którzy poprosili mnie, bym zagrał lżejsze, jazzująco-kabaretowo-piosenkowe utwory Szpilmana. (...) Można z nich wywnioskować, jak świetnym był pianistą i aranżerem. Słyszę w tej muzyce Polskę, bo Szpilman korzysta z waszych charakterystycznych form tanecznych, ale gdzieniegdzie wyczuwam w niej także żydowskie akcenty.

 

Koncert w ramach Tzadik Poznań Festival relacjonował „Ruch Muzyczny”: „Uri Caine pojawił się na scenie w towarzystwie polskich muzyków: Ksawerego Wójcińskiego i Roberta Rasza. Wspólnie zagrali utwory Władysława Szpilmana, ale bynajmniej nie te klasyczne. Warto pamiętać, że bohater filmu „Pianista” Romana Polańskiego był autorem takich przebojów, jak W małym kinie, Zakochani, Deszcz i Do widzenia Teddy.

Proste, czasem nawet banalne melodie w interpretacji tria zabrzmiały bardzo świeżo. Muzycy bezbłędnie wychwytywali nastrój piosenek i czynili z niego podstawę dalszych poszukiwań. Nie zabrakło popisowych solówek - w pamięci utkwiły szczególnie ekstatyczne dźwięki kontrabasu Ksawerego Wójcińskiego. Dyskretnie i z wielkim wyczuciem muzykom towarzyszył na perkusji Robert Rasz. Emocje i napięcie oraz niezwykła energia i więź rodząca się między muzykami sprawiały, że każda aranżacja była niepowtarzalna” – napisała o koncercie Maria Majewska.

 

Wydawcami płyty są Narodowy Instytut Audiowizualny i Multikulti Project.

Fot. Simon Miele, Wikimedia Commons, CC BY-SA

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl

FINA odwołuje wydarzenia +dodaj do schowka
Aktualne

Informujemy o czasowym, obowiązującym od 12 marca 2020 roku do odwołania, zamknięciu dla publiczności obiektów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wszystkie zaplanowane wydarzenia, które miały odbyć się w najbliższym czasie są odwołane lub odbędą się w innym terminie