Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Rytm w sztukach

data publikacji: 03.06.2016

Rytm to jeden z wątków wystawy czasowej w Muzeum Chopina w Żelazowej Woli i temat przewodni tegorocznego Dnia Dziecka. Rytm łączy muzykę, taniec, rzeźbę, architekturę, literaturę, przyrodę  i wiele aspektów życia. 

W tym szczególnym dniu Park w Żelazowej Woli zamieni się w ogromny plac zabaw dla dzieci. A ich święto można będzie spędzić z wybitnymi artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki. Przez cały dzień na specjalnie przygotowanych scenach rozmieszczonych w Parku odbywać się będą różnorodne zajęcia nawiązujące do rytmu.

Z dr Leszkiem Lorentem z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie zagramy na egzotycznych instrumentach, takich jak damaru czy krotale oraz dowiemy się, jak wykonać instrument z przedmiotów codziennego użytku i odbędziemy perkusyjną podróż do najdalszych zakątków świata.

 

Rytm wytańczymy z Marią Stokłosą, tancerką i choreografką, współpracującą z najwybitniejszymi artystami z całego świata, która stworzyła m.in. taneczne interpretacje do muzyki Chopina czy Lutosławskiego.

 

Dr Rafał Rychter, prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odtworzy pracownię rzeźbiarską, w której przyjrzymy się procesowi twórczemu artysty oraz wykonamy mały szkic postaci z gliny, zaś Aleksandra Mazurkiewicz z Pracowni Medalierskiej oraz ASP stworzy z uczestnikami warsztatu podobiznę Fryderyka Chopina techniką medalierską.

 

Dla niemowląt organizatorzy przygotowali warsztaty umuzykalniające wg metody Gordona prowadzone przez Anitę Wleklińską, autorkę audycji i prowadzącą koncerty dla najmłodszych.

 

W modernistycznym parku otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina zostanie przeprowadzona gra terenowa z nagrodami poświęcona rytmom w przyrodzie, a rodzice będą mogli wysłuchać porad architekta krajobrazu Jakuba Botwiny, który opowie jak zaprowadzić rytm w ogrodzie przydomowym.  Nie zabraknie również wspólnego sadzonkowania.

 

Rytm odkryjemy także w dziełach Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima. Do wierszy poety kompozytor stworzył piosenki, które będą punktem wyjścia do ćwiczeń aktorskich prowadzonych przez Jolantę Denejko, reżyser współpracującą z różnymi  scenami teatralnymi i  autorkę wielu warsztatów dla dzieci. Finałem będzie recital fortepianowy, na którym usłyszymy m.in. „Rzeczkę” i Ptasie plotki”.

 

Usłyszymy ponadto recitale Krzysztofa Książka, laureatów 24. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz koncerty uczniów szkoły muzycznej.

 

Wstęp wolny dla osób z dziećmi.

 

Zdjęcie: materiały własne organizatora

drukuj pdf

zobacz również:

Popkultura stosowana 3 +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu warsztatów dla nauczycieli, przybliżających fenomeny współczesnej popkultury

Muzyczni detektywi +dodaj do schowka
Aktualne

Lekcje w Muzeum Chopina towarzyszące wystawie czasowej

Chopinutki +dodaj do schowka
Aktualne

Koncerty chopinowskie dla malutkich

Muzyka Chopina w Łazienkach Królewskich +dodaj do schowka
Aktualne

59. sezon koncertów chopinowskich z udziałem najlepszych polskich i zagranicznych pianistów