Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Rok Feliksa Nowowiejskiego

data publikacji: 01.07.2016

15 lipca 2016 roku mija sto sześć lat od pierwszego publicznego wykonania Roty

15 lipca 2016 roku mija sto sześć lat od pierwszego publicznego wykonania Roty. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku pieśń ta była kandydatką, obok Mazurka Dąbrowskiego, do roli hymnu narodowego. Muzykę do niej skomponował Feliks Nowowiejski.

W 2016 r. przypada 70. rocznica śmierci, a w 2017 r. – 140. rocznica urodzin kompozytora. W związku z tym Sejm uchwałą z 31 grudnia 2015 r. ustanowił Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 roku, podkreślając szczególne znaczenie jego twórczości muzycznej dla umacniania polskości.

Artysta był autorem wielu popularnych kantat i pieśni, komponowanych do tekstów wybitnych polskich autorów, m. in. Jana Kochanowskiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida, czy Marii Konopnickiej. Jednak znany jest przede wszystkim jako autor muzyki do wiersza „Rota” Konopnickiej. Skomponowaną przez Nowowiejskiego pieśń po raz pierwszy wykonano 15 lipca 1910 r. w Krakowie w czasie manifestacji patriotycznej z okazji odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego, który Ignacy Jan Paderewski ufundował dla upamiętnienia 500. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Włączając się w obchody jubileuszu, Muzykoteka publikuje biogram kompozytora autorstwa muzykolog dr Iwony Lindstedt.

drukuj pdf

zobacz również:

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Popkultura stosowana 3 +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu warsztatów dla nauczycieli, przybliżających fenomeny współczesnej popkultury

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej