Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Opinia NInA w sprawie połączenia z Filmoteką Narodową

data publikacji: 09.09.2016

Zachęcamy do zapoznania się z opinią w sprawie zamiaru połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego

Siedziba NInA, fot. Malwina Toczek

15 lipca 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego upublicznił obwieszczenie „o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego”. W wyniku połączenia powstać ma nowa jednostka: Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny. Przedstawiamy dokument, będący opinią NInA w tej sprawie.

Oprócz syntetycznego przedstawienia dotychczasowego dorobku NInA – zrealizowanych przedsięwzięć artystycznych, zgromadzonej wiedzy, know-how, znaczenia w międzynarodowym środowisku instytucji kultury i archiwów, oraz doświadczeń na polu zabezpieczenia, produkcji i promocji polskiej kultury audiowizualnej – dokument zawiera też rekomendacje dotyczące przyszłych strategicznych kierunków programowych, które naszym zdaniem należy uwzględnić przy określaniu misji statutowej FN-IA.

Przedstawiona opinia podkreśla dystynktywne kompetencje NInA i wskazuje na możliwość i zasadność ich kontynuowania i rozwijania w planowanej nowej instytucji. Naszą intencją jest, aby zostały one odebrane jako konstruktywny głos i wyraz troski o polską kulturę audiowizualną i szeroki obywatelski dostęp do jej bogactwa – zgodny z duchem czasów oraz oczekiwaniami odbiorców, a przede wszystkim jako chęć zapewnienia ciągłości dorobku niematerialnego, jaki NInA wypracował przez lata swojego istnienia. Uważamy, że tak ważne zmiany strukturalne i funkcjonalne wymagają wnikliwej analizy i szerokich międzyśrodowiskowych konsultacji społecznych, dlatego zachęcamy Państwa do lektury.

Pobierz dokument (wersja polska)

drukuj pdf

zobacz również:

Całkiem nowa Muzykoteka! +dodaj do schowka
Aktualne

Rozpoczęcie roku szkolnego w tym roku uczcimy wyjątkowo hucznie – premierą nowej wersji serwisu stworzonej specjalnie z myślą o nauczycielach

Kanon Muzykoteki Szkolnej: 133 utwory, które warto znać +dodaj do schowka
Aktualne

Czy zawsze trzeba zaczynać od Bacha? Niekoniecznie. Ważne by zacząć i czerpać radość ze słuchania. Prezentujemy przewodnik po najważniejszych utworach muzyki europejskiej od średniowiecza aż po współczesność. Zgromadziliśmy ponad 130 kompozycji, opisali je dla nas eksperci: muzykolodzy i dziennikarze muzyczni. Całość dostępna pod adresem: muzykotekaszkolna.pl/kanon.