Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Opera laureata Oscara na jubileusz UJ

data publikacji: 12.05.2014

Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” i najbardziej znany dziś polski kompozytor muzyki filmowej, napisał utwór na 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kompozycja  powstała specjalnie na zamówienie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawykonanie utworu 10 maja na krakowskim Rynku Głównym będzie kulminacją artystyczną tegorocznych obchodów 650-lecia najstarszej polskiej uczelni.

 

Dzieło nosi tytuł tyleż znaczący, co zastanawiający Universa – Opera Otwarta i jest połączeniem teatru muzycznego z widowiskiem plenerowym, bo premiera odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. „Jest to forma operowa, która jest jednocześnie moralitetem, ponieważ bohaterowie będą śpiewać o bardzo ważnych, podniosłych kwestiach" – tłumaczył kompozytor.

 

Wielki Jubileusz krakowskiego uniwersytetu zobowiązuje do podjęcia tematyki historycznej, dlatego w kompozycji Jana A.P. Kaczmarka odnajdziemy motyw Siedmiu Sztuk Wyzwolonych: Gramatyki, Retoryki, Arytmetyki, Geometrii, Astronomii i Muzyki. Jak na operę przystało, będą także konkretni bohaterowie, choć wyjęci z różnych czasów i światów. W partii Jadwigi Andegaweńskiej krakowska publiczność usłyszy Iwonę Sobotkę, Mikołajem Kopernikiem będzie Małgorzata Walewska, a przedstawicielem XX-wiecznej nauki będzie Albert Einstein, w którego wcieli się baryton Szymon Komasa. Natomiast personifikacją Siedmiu Sztuk Wyzwolonych będzie aktorka – Julia Pietrucha.

 

Zgodnie z koncepcją kompozytora, Jadwiga reprezentuje w utworze prostą, czystą ideę, gdyż przyjechała z obcego kraju do Polski, by tchnąć nowego ducha w uniwersytet. Na scenie dojdzie także do spotkania Kopernika i Einsteina. „Na koniec przedstawienia obaj oni dokonają wielkiego odkrycia, co jest naprawdę ważne i co jest centrum Wszechświata. Jakie to będzie odkrycie, nie mogę ujawnić, przekonają się o tym widzowie na prapremierze" – dodaje Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor jest współautorem libretta wraz z Michałem Rusinkiem – pisarzem, tłumaczem, literaturoznawcą, a niegdyś sekretarzem Wisławy Szymborskiej.

To nie pierwsza kompozycja Jana A.P. Kaczmarka związana z ważną polską rocznicą. W 2005 roku, dla uczczenia 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności skomponował "Kantatę dla wolności", pięcioczęściowe dzieło przeznaczone na ponad dwustu wykonawców.

drukuj pdf

zobacz również:

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Sacrum Profanum dla dzieci +dodaj do schowka
Aktualne

Krakowski festiwal muzyki współczesnej zaprasza na koncert i operę dla dzieci

Wratislavia Cantans po raz 52. +dodaj do schowka
Aktualne

Festiwal z rozmachem. Opera, muzyka dawna i współczesna na Dolnym Śląsku