Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” i najbardziej znany dziś polski kompozytor muzyki filmowej, napisał utwór na 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kompozycja powstała specjalnie na zamówienie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawykonanie utworu 10 maja na krakowskim Rynku Głównym będzie kulminacją artystyczną tegorocznych obchodów 650-lecia najstarszej polskiej uczelni.
Dzieło nosi tytuł tyleż znaczący, co zastanawiający Universa – Opera Otwarta i jest połączeniem teatru muzycznego z widowiskiem plenerowym, bo premiera odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. „Jest to forma operowa, która jest jednocześnie moralitetem, ponieważ bohaterowie będą śpiewać o bardzo ważnych, podniosłych kwestiach" – tłumaczył kompozytor.
Wielki Jubileusz krakowskiego uniwersytetu zobowiązuje do podjęcia tematyki historycznej, dlatego w kompozycji Jana A.P. Kaczmarka odnajdziemy motyw Siedmiu Sztuk Wyzwolonych: Gramatyki, Retoryki, Arytmetyki, Geometrii, Astronomii i Muzyki. Jak na operę przystało, będą także konkretni bohaterowie, choć wyjęci z różnych czasów i światów. W partii Jadwigi Andegaweńskiej krakowska publiczność usłyszy Iwonę Sobotkę, Mikołajem Kopernikiem będzie Małgorzata Walewska, a przedstawicielem XX-wiecznej nauki będzie Albert Einstein, w którego wcieli się baryton Szymon Komasa. Natomiast personifikacją Siedmiu Sztuk Wyzwolonych będzie aktorka – Julia Pietrucha.
Zgodnie z koncepcją kompozytora, Jadwiga reprezentuje w utworze prostą, czystą ideę, gdyż przyjechała z obcego kraju do Polski, by tchnąć nowego ducha w uniwersytet. Na scenie dojdzie także do spotkania Kopernika i Einsteina. „Na koniec przedstawienia obaj oni dokonają wielkiego odkrycia, co jest naprawdę ważne i co jest centrum Wszechświata. Jakie to będzie odkrycie, nie mogę ujawnić, przekonają się o tym widzowie na prapremierze" – dodaje Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor jest współautorem libretta wraz z Michałem Rusinkiem – pisarzem, tłumaczem, literaturoznawcą, a niegdyś sekretarzem Wisławy Szymborskiej.
To nie pierwsza kompozycja Jana A.P. Kaczmarka związana z ważną polską rocznicą. W 2005 roku, dla uczczenia 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności skomponował "Kantatę dla wolności", pięcioczęściowe dzieło przeznaczone na ponad dwustu wykonawców.