Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

OdJazdowe Dzieciaki

data publikacji: 01.07.2016

Sztuka współczesna podczas Lata na Jazdowie – letniego cyklu dziewięciu spotkań dla dzieci w wieku 5–10 lat z opiekunami.

mat. Centrum Sztuki Współczesnej

Czy w Afryce zabawki można kupić w sklepie? Co to są obiektofony? Jakie tajemnice kryją się w głębinach? Co to jest piękno? Po co są grotołazi? Kto to jest Mamiwata? Z czego składa się świat? Czy baobab potrafi słyszeć? Na te i inne dziecięce pytania odpowiada sztuka współczesna podczas „Lata na Jazdowie” –letniego cyklu dziewięciu spotkań dla dzieci w wieku 5–10 lat z opiekunami. 

Wiek 5–10 lat to w rozwoju człowieka czas otwartych uszu, oczu i „otwartej” głowy. Dzieci chłoną wiedzę, są ciekawe wszystkiego, zasypują nas seriami pytań i zaskakują głębokimi, ważnymi stwierdzeniami. Naukowcy potwierdzili, że właśnie w tym wieku najintensywniej rozwija się słuch dzieci i ich postrzeganie. Są więc świetnymi obserwatorami i słuchaczami. To mali odkrywcy, naukowcy, artyści i filozofowie. Są ruchliwe, chłonne, kontaktowe, niezwykle aktywne i fizycznie, i umysłowo. To po prostu OdJazdowe Dzieciaki. Co zrobić, by rozwijać te cechy i umiejętności?

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski stanie się tego lata idealnym miejscem dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego najmłodszych i ich kreatywności, ale także miejscem beztroskiej zabawy i radości dla ich opiekunów.  Wszystko to dzięki sztuce i muzyce współczesnej oraz dzięki wystawom wielkich artystów: Angeliki Markul, El Hadjiego Sy i twórcom wystawy Rzeczy robią rzeczy, którzy poprzez swoją sztukę stawiają istotne pytania, budzą zdziwienie, zachęcają do działania, tworzą skojarzenia, fascynują, skłaniają do myślenia i robienia rzeczy niezwykłych.

Na to robienie niezwykłych rzeczy organizatorzy zapraszają dzieci w lecie do Jazdowa do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. We wszystkie soboty lipca i sierpnia będą się tu działy rzeczy niecodzienne. Wspólnie z prowadzącymi warsztaty dokonają wielu odkryć – i to dzięki sztuce współczesnej, która wcale nie jest trudna.

Zajęcia są bezpłatne. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: info@csw.art.pl

9 lipca 2016, godz. 12.00
Rzeczy robią dźwięki
prowadzenie: Wojciech Błażejczyk
Wojciech Błażejczyk kojarzy nam się ze słynnym „zaklinaczem dźwięków” z Małej Warszawskiej Jesieni. To kompozytor, gitarzysta basowy i odkrywca obiektofonów  –  zwykłych przedmiotów, które jak się okazuje, posiadają własne głosy: grają, śpiewają, a nawet mówią. Przedstawi uczestnikom bohaterów spotkania: obiektofony, których wystarczy dotknąć i w odpowiedni sposób zaczarować, by ożyły w naszych uszach niezwykłymi brzmieniami.

16 lipca 2016, godz. 12.00
W przestworzach i głębinach
prowadzenie: Joanna Rentowska
Czy istnieją w świeci miejsca, do których nie może dotrzeć zwykły człowiek?  Jakie tajemnice skrywają przestworza i głębiny? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na wystawie Angeliki Markul To, co stracone, było na początku. W czasie zajęć spróbujemy przekonać się, czy można wyczarować równie piękne rzeczy z materiałów plastycznych. Prace artystki staną się inspiracją dla uczestników warsztatu do tworzenia barwnych, fakturowych prac.

23 lipca 2016, godz. 12.00
Piękno. Co to takiego?
prowadzenie: Izabella Boguta
To będzie niesamowita podróż po wystawie Angeliki Markul i po świecie filozofii. Podczas zajęć uczestnicy niczym czujni badacze i odkrywcy będą rozmawiać o tym, czym jest dla nich piękno i sporządzą wspólnie filozoficzną mapę myśli dotyczącą piękna. Będą stawiać pytania, dyskutować i stworzą wspólnotę dociekającą. W przyjaznej i twórczej atmosferze, w ramach przystępnej i ciekawej formuły odkryją wzajemnie swoje naturalne dążenia poznawcze, uzewnętrznią wrodzoną dociekliwość, spontaniczną ciekawość, typową dla siebie skłonność do poszukiwań, stawiania  pytań, domagania się odpowiedzi na nie.

30 lipca 2016, godz. 12.00
Spotkanie z jaskiniami
prowadzenie: Kasia Biernacka
Jak wygląda tajemniczy świat jaskiń i po co badają go grotołazi? Jak poruszają się pod ziemią? Jaki sprzęt muszą ze sobą zabrać? W co się ubierają, gdzie śpią, co jedzą? Jakie zwierzęta można spotkać pod ziemią? Odpowiedzi na te pytania uczestnicy znajdą podczas zajęć, będą tam też mogli przeżyć namiastkę  prawdziwej przygody.

6 sierpnia 2016, godz. 12.00
Opowieści griota - bajki afrykańskie
prowadzenie: Mamadou Diouf
Bajki są ważnym elementem afrykańskiej literatury ustnej. Służą do przekazywania  wartości danej grupy społecznej lub etnicznej. Nikt nie zna pochodzenie bajek afrykańskich, które są na ogół odbiciem społeczeństwa i nie mają autora. Należą do społeczeństwa, z którego pochodzą.  Bohaterowie bajek afrykańskich to ludzie, zwierzęta, elementy przyrody, Mamiwata – pół człowiek pół ryba a także duchy i bogowie. Podczas warsztatów dzieci będą mogły stworzyć swoje własne bajki inspirowane afrykańskimi.

13 sierpnia 2016, godz. 12.00
Afrykański rytm i taniec
prowadzenie: Anika Kamińska
Afryka to gorący, tętniący rytmem, rozśpiewany i roztańczony kontynent, gdzie wspólne muzykowanie jest źródłem radości i sposobem na odreagowanie trudów dnia. Zapraszamy na interaktywny program artystyczny, podczas którego odbędą się warsztaty gry na autentycznych afrykańskich bębnach djembe i dundun, warsztaty tradycyjnego tańca afrykańskiego z akompaniamentem bębnów na żywo. Poznacie również afrykańskie historie i zabawy ludowe. Zapraszamy na afrykańską przygodę.

20 sierpnia 2016, godz. 12.00
Z czego składa się świat, czyli elementy przemiany
prowadzenie: Stowarzyszenie Aqueduct
Spotkanie dla małych filozofów, realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Aqueduct. Podczas spotkania przyjrzymy się wystawie El Hadjiego Sy pod kątem przemiany zachodzącej w świecie przyrody, człowieka i w świecie sztuki. Porównamy elementy, o których mówi artysta, do elementów (pierwiastków) wymienianych przez pierwszych filozofów świata: Talesa z Miletu, Anaksymandra i Heraklita. Dla El Sy te elementy to woda, ogień, ziemia, powietrze i niebo. A z czego składał się świat według pierwszych filozofów?

27 sierpnia 2016, godz. 12.00
Skarby baobabu
prowadzenie: Michał Malinowski
Baobab to symbol Senegalu, kraju pochodzenia artysty El Hadji Sy, którego wystawa jest prezentowana w CSW. Baobab jest też w krajach afrykańskich miejscem spotkań, w jego cieniu ludzie rozmawiają, wymieniają się wiadomościami, opowiadają bajki i powierzają swoje tajemnice. W trakcie spotkania w cieniu baobabu dzieci wysłuchają bajek i wezmą udział w zabawach kreatywnych.

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl

FINA odwołuje wydarzenia +dodaj do schowka
Aktualne

Informujemy o czasowym, obowiązującym od 12 marca 2020 roku do odwołania, zamknięciu dla publiczności obiektów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wszystkie zaplanowane wydarzenia, które miały odbyć się w najbliższym czasie są odwołane lub odbędą się w innym terminie