Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Nowe gatunki i terminy muzyczne w Muzykotece!

data publikacji: 13.01.2016

W dziale WIEDZA publikujemy kolejne nowe hasła – są to gatunki i terminy muzyczne wywodzące się ze średniowiecza.

Sześć z nich to gatunki wokalne powstałe w okresie średniowiecza: antyfona, psalm, responsorium, sekwencja, magnificat, ballada.

 

Antyfony i magnificaty to śpiewy związane z liturgią nabożeństw odprawianych w różnych porach dnia, natomiast responsoria były śpiewami chorałowymi wykonywanymi zazwyczaj w czasie jutrzni. Podczas średniowiecznych nabożeństw śpiewano także psalmy na chwałę boga, a w czasie mszy świątecznych wykonywano pieśni zwane sekwencjami.

Tylko poetyckie ballady były utworami świeckimi, często o tematyce miłosnej, charakterystycznymi dla twórczości wędrownych trubadurów i truwerów. Śpiewano je na dworach przy akompaniamencie ówczesnych instrumentów muzycznych.

Kolejne cztery publikowane w Muzykotece hasła to terminy muzyczne należące do układów dźwiękowych: cantus firmus, imitacja, heksachord i melizmat. Ich początki również sięgają okresu średniowiecza, ale wiele ma zastosowanie także w renesansie i baroku.

Cantus firmus to melodia wykorzystana w utworze wielogłosowym, istniejąca przed jego powstaniem. Najczęściej pochodziła z repertuaru śpiewów gregoriańskich, czasem jednak taże ze świeckich piosenek.

Heksachordy to system solemizacji, który kiedyś ułatwiał naukę śpiewania, stworzony w XI wieku przez teoretyka muzyki Guido z Arezzo.

Imitacja, czyli naśladowanie (jej odmianą jest np. kanon Panie Janie), pojawiła się w średniowieczu i była ściśle powiązana z rozwojem muzyki polifonicznej, ale jako technika jest używana po dziś dzień

Natomiast melizmat jest typem powiązania muzyki z melodią, w którym nadrzędne znaczenie ma muzyka, a słowa są mniej czytelne. Często pojawia się w chorale gregoriańskim i śpiewie bizantyjskim.

Wszystkie hasła przygotował muzykolog dr Paweł Gancarczyk, pracownik Zakładu Muzykologii Instytutu Sztuki PAN, specjalizujący się w historii muzyki średniowiecza.

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Młode Talenty w Muzeum Chopina +dodaj do schowka
Aktualne

Co czwartek znakomici pianiści młodego pokolenia wykonają dla nas repertuar złożony głównie z dzieł Fryderyka Chopina, ale też i innych słynnych kompozytorów.

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Popkultura stosowana 3 +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu warsztatów dla nauczycieli, przybliżających fenomeny współczesnej popkultury

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5