Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Najdłuższe urodziny

data publikacji: 20.02.2015

Kiedy dokładnie urodził się Fryderyk Chopin?

Fot. Żelazowa Wola, Wikimedia Commons
To, że Chopin urodził się w Żelazowej Woli nie wzbudza wątpliwości, choć zdarzają się pomyłki polegające na zamianie Żelazowej na Stalową. Trudność polega na jednoznacznym określeniu daty przyjścia na świat kompozytora. 

W dokumentach, zarówno akcie chrztu jak i urodzenia, widnieje 22 lutego 1810 roku. Oba zostały sporządzone w parafii Brochowie koło Sochaczewa, gdzie Fryderyk został ochrzczony. Data 22 lutego nie była jednak przez biografów kompozytora traktowana jako pewnik, co więcej, nawet rok urodzenia wzbudzał wątpliwości. W wydanej w latach 60. XIX wieku Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda znalazł się biogram Chopina autorstwa Oskara Kolberga z informacją, że kompozytor urodził się w Żelazowej woli w nocy z 1 na 2 marca 1809 roku (!).

Jednak w ostatnich latach za obowiązującą datę uznano 1 marca (1810 roku), bo tego dnia Fryderyk obchodził urodziny, tę datę w listach do syna wskazywała Justyna Chopin.

Jak pisze Piotr Mysłakowski, genealog i badacz historii rodziny Chopinów: „Wydaje się, że możemy dzisiaj stwierdzić, że data 1 marca (ewentualnie noc z 1 na 2 marca) jest znacznie bardziej prawdopodobna niż zapisana w aktach data 22 lutego. Korespondencja rodziny Chopinów daje przykłady potwierdzające tę pierwszą datę, w dwóch przypadkach podając tę informację wprost”.

Datę urodzin 1 marca 1810 roku jako oficjalnie obowiązującą uznaje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i daje się, że wieloletnie zamieszanie niniejszym się kończy.

Cywilny akt urodzenia Fryderyka:

„Roku Tysiąc Ośmsetnego Dziesiątego, Dnia Dwudziestego trzeciego Miesiąca Kwietnia o Godzinie trzeciey popołudniu. Przed Nami Proboszczem Brochowskim Sprawującym Obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego Gminy Parafii Brochowskiey Powiatu Sochaczewskiego w Departamencie Warszawskim. Stawili się Mikołay Chopyn Oyciec lat Mający Czterdzieści, we Wsi Żelazowey Woli zamieszkały i okazał nam dziecię płci męskiey, które Urodziło się w Domu iego, w Dniu Dwudziestego drugiego Miesiąca Lutego, o Godzinie szostey Wieczorem Roku bieżącego, Oświadczając iż jest spłodzone z niego y Justyny z Krzyżanowskich, liczącey lat Dwadzieścia Osiem iego Małżonki y że życzeniem iego iest nadać mu dwa Imiona Frydrych Franciszek. Po Uczynieniu powyższego Oświadczenia i okazania nam Dziecięcia, w przytomności Józefa Wyrzykowskiego Ekonoma liczącego lat Trzydzieści ośm Tudziez Fryderyka Gerszta który Rok Czterdziesty Skończył, obydwóch w Wsi Żelazowey Woli zamieszkałych, Oyciec i Obadwa Świadkowie po przeczytaniu nmieyszego Aktu Urodzenia Stawającym, wyznali iż pisać umieją, Ten Akt Ninieyszy podpisaliśmy. Xiądz Jan Duchnowski Proboszcz Brochowski Sprawujący Obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego. Mikołay Chopin oyciec”.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Muzyka Chopina w Łazienkach Królewskich +dodaj do schowka
Aktualne

59. sezon koncertów chopinowskich z udziałem najlepszych polskich i zagranicznych pianistów

1 marca: urodziny Chopina +dodaj do schowka
Aktualne

Co będzie się działo tego dnia?

Mała Akademia Chopinowska latem +dodaj do schowka
Aktualne

Plenerowe warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-10 lat na skwerze przy Muzeum Chopina

Chop(in) pod chmurkę +dodaj do schowka
Aktualne

Muzyki kompozytora będzie można posłuchać na patio Uniwersytetu Muzycznego