Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Muzyka w kontekście

data publikacji: 19.05.2015

Rozpoczynamy nowy cykl scenariuszy lekcji Muzyka w kontekście dla szkół podstawowych: w pierwszych trzech odsłonach niebo, ptaki i maszyny.

Autorką wszystkich scenariuszy z cyklu - docelowo ośmiu - jest ceniona trójmiejska nauczycielka Anna Pęcherzewska-Hadrych. Myślą przewodnią jest tu ukazanie muzyki w szerszym kontekście: świata, sztuki i nauki. Wszystkie lekcje wykorzystują ponadto utwory z Kanonu Muzykoteki Szkolnej. W pierwszych trzech odsłonach punktem wyjścia są zjawiska otaczające uczniów, co dodatkowo przydaje lekcjom atrakcyjności. Jednocześnie przemycana jest jednak wiedza na temat muzyki programowej i ilustracyjnej, tempa i metronomu, związku z rozwojem cywilizacji.

 

Muzyczny spacer po niebie zabiera uczniów w świat przedstawień pór roku i dnia oraz słońca i księżyca, ilustrowanych dziełami m.in. Wacława z Szamotuł, Griega, R. Straussa i Debussy’ego. W Ptakach w muzyce różnorodne stylizacje ptasich treli na przestrzeni wieków omawiane są na przykładzie utworów m.in. Daquina, Vivaldiego, Saint-Säensa, Musorgskiego. Wreszcie Muzyczna maszyneria odkrywa rolę czasu i rytmu powiązanych z erą industrializacji, co udowadniają kompozytorzy tacy, jak Haydn, Moniuszko, Honegger i Mosołow. Życzymy inspirujących lekcji!

 

Scenariusze są do ściągnięcia z nowej podstrony NAUKA / SCENARIUSZE LEKCJI / MUZYKA W KONTEKŚCIE:

 

Muzyczny spacer po niebie

 

Ptaki w muzyce

 

Muzyczna maszyneria

 

drukuj pdf

zobacz również:

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Popkultura stosowana 3 +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu warsztatów dla nauczycieli, przybliżających fenomeny współczesnej popkultury

Opera według Olgi Tokarczuk +dodaj do schowka
Aktualne

Rejestracja opery Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk zostanie zaprezentowana w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej