Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Muzyka w kontekście

data publikacji: 19.05.2015

Rozpoczynamy nowy cykl scenariuszy lekcji Muzyka w kontekście dla szkół podstawowych: w pierwszych trzech odsłonach niebo, ptaki i maszyny.

Autorką wszystkich scenariuszy z cyklu - docelowo ośmiu - jest ceniona trójmiejska nauczycielka Anna Pęcherzewska-Hadrych. Myślą przewodnią jest tu ukazanie muzyki w szerszym kontekście: świata, sztuki i nauki. Wszystkie lekcje wykorzystują ponadto utwory z Kanonu Muzykoteki Szkolnej. W pierwszych trzech odsłonach punktem wyjścia są zjawiska otaczające uczniów, co dodatkowo przydaje lekcjom atrakcyjności. Jednocześnie przemycana jest jednak wiedza na temat muzyki programowej i ilustracyjnej, tempa i metronomu, związku z rozwojem cywilizacji.

 

Muzyczny spacer po niebie zabiera uczniów w świat przedstawień pór roku i dnia oraz słońca i księżyca, ilustrowanych dziełami m.in. Wacława z Szamotuł, Griega, R. Straussa i Debussy’ego. W Ptakach w muzyce różnorodne stylizacje ptasich treli na przestrzeni wieków omawiane są na przykładzie utworów m.in. Daquina, Vivaldiego, Saint-Säensa, Musorgskiego. Wreszcie Muzyczna maszyneria odkrywa rolę czasu i rytmu powiązanych z erą industrializacji, co udowadniają kompozytorzy tacy, jak Haydn, Moniuszko, Honegger i Mosołow. Życzymy inspirujących lekcji!

 

Scenariusze są do ściągnięcia z nowej podstrony NAUKA / SCENARIUSZE LEKCJI / MUZYKA W KONTEKŚCIE:

 

Muzyczny spacer po niebie

 

Ptaki w muzyce

 

Muzyczna maszyneria

 

drukuj pdf

zobacz również:

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących

Aplikacje mobilne i VR w edukacji +dodaj do schowka
Aktualne

Seminarium dla nauczycieli w FINA o nowoczesnych narzędziach cyfrowych

Sherlock Holmes na Święcie Niemego Kina +dodaj do schowka
Aktualne

To już 16. edycja wyjątkowego festiwalu filmowo-muzycznego