Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Jeszcze więcej muzyki filmowej!

data publikacji: 10.04.2015

Udostępniliśmy kolejne nagrania z ubiegłorocznego krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej! Po kompozycjach Wojciecha Kilara stworzonych na potrzeby klasyków polskiego kina tym razem czas na coś bardziej rozrywkowego, muzykę napisaną na potrzeby polskich seriali i komedii romantycznych. Jej autorem jest Maciej Zieliński.

Maciej Zieliński współpracuje zarówno z najlepszymi orkiestrami w kraju, jak i z gwiazdami polskiej estrady. Jest nagradzany za symfonie i kwartety, ale także za melodie napisane na potrzeby telewizyjnych reklam.


Zieliński jest też autorem muzyki do wielu popularnych polskich filmów (w tym prezentowanych u nas melodii z komedii romantycznych Ryszarda Zatorskiego) i seriali (np. Kryminalnych). Słuchacze szczególnie cenią kompozytora za energiczne i zapadające w pamięć melodie, a albumy ze ścieżkami dźwiękowymi jego autorstwa kilkukrotnie uzyskały status złotych i platynowych płyt. 

 

Główny temat z serialu Kryminalni

 

Motywy muzyczne jego autorstwa zostały wykonane przez FMF Youth Orchestra, zespół pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, złożony z najzdolniejszych krakowskich muzyków orkiestrowych. Filmowe kompozycje Macieja Zielińskiego dostępne są u nas w dziale MULTIMEDIA/UTWORY, dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Oto one:

 

Główny temat z serialu Kryminalni

 

Temat Adama z serialu Kryminalni

 

Temat Zapatrzenia z serialu Kryminalni

 

Temat Oględzin z serialu Kryminalni

 

Finał z filmu Nigdy w życiu

 

Temat Małgosi i Janka z filmu Dlaczego nie!

 

Temat pocałunku z Tylko mnie kochaj

 

Pozostając przy muzyce filmowej: jest ona tematem przewodnim nowego numeru pisma „Quarta”. Bezpłatny kwartalnik przygotowywany został przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W środku znajdziemy m.in. portret Macieja Zielińskiego oraz artykuł redaktora naczelnego Muzykoteki Szkolnej Jana Topolskiego. Elektroniczną wersję pisma można przeglądać pod tym adresem.

 

Fot. kadr z serialu Kryminalni

drukuj pdf

zobacz również:

Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa +dodaj do schowka
Aktualne

Warsztaty filmowe dla nauczycieli w FINA!

Muzyka filmowa na UMFC +dodaj do schowka
Aktualne

Usłyszymy dzieła Kurta Weilla czy Johna Williamsa - autora muzyki do Gwiezdnych Wojen

Andrzeja Wajdy muzyczne związki oczywiste i nieoczywiste +dodaj do schowka
Aktualne

Filmom Andrzeja Wajdy zawdzięczamy wiele wspaniałej muzyki, rzadko jednak przypomina się o jego muzycznych planach, które nigdy nie zostały zrealizowane

Druga rocznica śmierci Wojciecha Kilara +dodaj do schowka
Aktualne

Fot. Euzebiusz Niemiec

 

Dziś mijają dwa lata od śmierci wybitnego kompozytora muzyki filmowej, religijnej i awangardowej. Wojciech Kilar zasłynął na przełomie lat 50. i 60. XX wieku oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi do arcydzieł Kazimierza Kutza oraz radykalnymi utworami sonorystycznymi na Warszawskiej Jesieni.