Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Jak zmienialo sie Muzeum w Żelazowej Woli

data publikacji: 27.03.2015

Recitalem fortepianowym w pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich rozpoczął się 24 marca wernisaż wystawy, zapowiadającej otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Wystawa zapowiada drugie najważniejsze wydarzenie chopinowskie tego roku – otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wystawa prezentowana przez miesiąc w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przedstawia historię Domu Urodzenia Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Najwcześniejsze eksponaty pochodzą z końca XIX wieku, kiedy odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Chopina i pojawiła się idea  stworzenia w Żelazowej Woli muzeum, kolejne dokumentują m. in. przebudowę skromnej oficyny w dwór w stylu narodowym otoczony modernistycznym parkiem. Są również zdjęcia przedwojennych i powojennych ekspozycji w samym dworku.

 

Planowana nowa ekspozycja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli w zmienionej aranżacji to dopiero trzecia stała wystawa w powojennej Polsce. Jej otwarcie przewidywane jest na wiosnę 2015 roku. Pierwszą ekspozycję, otwartą w 101949 r. w 100. rocznicę śmierci kompozytora, zrealizowano w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Kolejną, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina, można było oglądać w latach 2010 - 2014. Jej istotnym elementem była opowieść prowadząca zwiedzającego (audio-przewodnik) przez park-pomnik i wnętrza dworku.

 

Wystawę w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie będzie można oglądać od 25 marca do 26 kwietnia 2015 roku. Organizatorami są: Muzeum Łazienki Królewskie oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.


Dworek Chopina w Żelazowej Woli, fot. Wojsyl, Wikimedia Commons, CC-BY-SA

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Zarówno Kino Iluzjon, jak i FINA Wałbrzyska 3/5 zapraszają w marcu

Obiekty Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zamknięte do odwołania +dodaj do schowka
Aktualne

Informujemy o czasowym, obowiązującym do odwołania, zamknięciu dla publiczności obiektów FINA. Wszystkie zaplanowane wydarzenia, które miały odbyć się w tym czasie są odwołane lub odbędą się w innym terminie

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej