Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Jak smakuje sztuka

data publikacji: 07.10.2016

warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5-10 lat w CSW Zamek

fot. Marek Krzyżanek, mat. CSW

W jaki sposób odbieramy sztukę? Czy na pewno tylko patrząc i słuchając? Czy słowa mają swoje kolory, a kolory zapachy? Czy można zobaczyć dźwięk lub poczuć smak słowa? Jak smakuje sztuka? to nowy cykl warsztatów rodzinnych, podczas którego uruchomione zostaną wszystkie zmysły uczestników. Tajemniczo brzmiący termin synestezja, czyli połączenie zmysłów, umiejętność doświadczania rzeczywistości i odbierania świata różnymi zmysłami, będzie kluczowy na naszych spotkaniach.

Wykorzystamy zjawisko synestezji, żeby poszerzyć percepcję i wyobraźnię uczestników działań. Na warsztatach postaramy się wyjść poza schematy myślowe, a tym samym przyczynić się do rozwoju kreatywności dzieci. Spotkania będą pretekstem, aby przyjrzeć się sztuce nie tylko okiem, ale też nosem, uchem, ręką i językiem.

Poznamy artystów przez pryzmat smaków, zapachów, odgłosów i tekstur obecnych na obrazach, zdjęciach czy filmach. Pokażemy sztukę w szerszym kontekście kulturowym. Będziemy doświadczać jej i smakować wszystkimi zmysłami. Podczas warsztatów nie zabraknie wspólnego mieszania, nasłuchiwania, wąchania i szatkowania – wszystkie sposoby kontaktu ze sztuką są dozwolone. Edukatorzy, artyści oraz goście ze świata kuchni i dizajnu Przez rozmaite smaki sztuki przeprowadzą uczestników edukatorzy, artyści oraz goście ze świata kuchni i dizajnu.

Smak obrazu

8 października, godz. 12.00, prowadzenie: Iga Fijałkowska, Anna Szary 

Zapraszamy na niezwykłą wyprawę w odległe miejsca na świecie i do krainy naszych zmysłów. Marula, Fufu czy Nsima to intrygujące nazwy potraw i produktów kuchni senegalskiej – kraju z którego pochodzi artysta El Hadji Sy. Podczas warsztatów nie tylko rozszyfrujemy tajemnicze pojęcia, ale także poszukamy motywów kulinarnych na wystawie, dopasujemy smaki do obrazów i porozmawiamy o naszych skojarzeniach z kolorami. Następnie zainspirujemy się kuchnią senegalską, a podczas warsztatu poczujemy wyjątkowe zapachy i dotkniemy nasyconych barw egzotycznych przypraw.

Smak opowieści

22 października, godz. 12.00, prowadzenie: Joanna Rentowska

Inspiracją do spotkania stanie się praca Sutthirat Supaparinya Nie. Dawidzie – Zakazane książki dla dzieci, prezentowana na wystawie Duchy Wspólnoty/Public Spirits.  W trakcie warsztatów będziemy delektować się „zakazanymi” książkami i zawartymi w nich opisami wielu smakołyków. Jak będzie smakowała herbatka z Alicji w Krainie Czarów, a jak miodek z Kubusia Puchatka? Jakie inne smaki można odnaleźć w tych książkach i jakie wynikną z tego zadania dla uczestników spotkania?

 

8 i 22 października, godzina 12.00

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Zapisy: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71 wew. 13

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Zarówno Kino Iluzjon, jak i FINA Wałbrzyska 3/5 zapraszają w marcu

Obiekty Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zamknięte do odwołania +dodaj do schowka
Aktualne

Informujemy o czasowym, obowiązującym do odwołania, zamknięciu dla publiczności obiektów FINA. Wszystkie zaplanowane wydarzenia, które miały odbyć się w tym czasie są odwołane lub odbędą się w innym terminie

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej