Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Dźwięczność

data publikacji: 06.05.2015

Dźwięczność, czyli praca z głosem i nowe technologie. Dźwięczność, czyli dźwięk i emocje. Dźwięczność, czyli wszystkie dźwięki, które nas otaczają, których nie zauważamy, a które mogą stać się muzyką. W Warszawie i w Ełku miał miejsce bardzo ciekawy projekt muzyczno-edukacyjny. Jego finał już w Noc Muzeów.

„Dźwięczność” jest projektem muzycznym, skierowanym do młodzieży gimnazjano-licealnej, uczęszczającej na programowe zajęcia muzyczne na terenie Bemowskiego Centrum Kultury i Ełckiego Centrum Kultury. Grupa warsztatowa została utworzona z 13 uczestników z Ełku i 7 uczestników z Warszawy. Wśród nich są młodzi wokaliści, gitarzyści, osoby piszące własne piosenki, pianista, wiolonczelistka, a także młodzież aktywnie interesująca się muzyką. Między lutym a kwietniem 2015 wzięli oni udział w 3 weekendowych warsztatach na terenie Ełku i Warszawy.

 

16 maja 2015, w ramach Nocy Muzeów na Bemowie (fila na ul. Zachodzącego Słońca 25) planowane jest spotkanie podsumowujące: trening twórczości dla uczestników, a następnie otwarcie mini-ekspozycji, podczas której posłuchać będzie można rezultatów działań młodzieży. Będą to zrealizowane przez nich utwory-etiudy, jak i paczki sampli, które własnoręcznie nagrali w urozmaiconych przestrzeniach dźwiękowych w ramach warsztatów. Chętni uczestnicy wystąpią też przed zwiedzającymi na mini-koncercie.

 

Pod koniec czerwca ukaże się płyta – wydawnictwo wirtualne – z utworami zrealizowanymi podczas zajęć. Zarówno utwory, jak i sample, dostępne będą bezpłatnie, na licencji Creative Commons.

 

Pierwszy warsztat projektu „Dźwięczność” poświęcony był pracy z głosem, a w szczególności: pracy z głosem w kontekście technologii. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób głos może stać się instrumentem, jak poprawnie zarejestrować głos przy pomocy komputera, jakie znaczenie ma wybór mikrofonu, a jaki przestrzeni, w której dokonujemy nagrania. W wymiar takiego wykorzystania głosu od strony praktycznej wprowadziła uczestników Ola Bilińska, znakomita młoda kompozytorka, wokalistka i multi-instrumentalistka.

 

Ola Bilińska
Ola BIlińska


Drugi warsztat prowadzony był przez Karolinę Rec, wiolonczelistkę, kompozytorkę, a także muzykoterapeutkę i psychologa. Celem warsztatu było otwarcie uczestników na emocjonalny aspekt twórczości z wykorzystaniem zarówno muzykoterapeutycznych technik treningowych, jak i wzbogacenie ich wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

 

Trzeci warsztat poświęcony był pracy z nagraniami na otwartej przestrzeni. Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami field recordingu, czyli recepcją dźwięku, płynącego z zastanego środowiska. Uczyli się go słuchać, wyodrębniać i rejestrować. Wykorzystali zarejestrowane próbki do realizacji kolejnej, autorskiej etiudy dźwiękowej, jej tematem była „Muzyka do tańca”.

 

 

Przygotowaniem i poprowadzeniem ostatniego warsztatu zajęła się Aleksandra Grunholz, z wykształcenia projektant graficzny, z pasji-muzyk. Jest odpowiedzialna za elektroniczny projekt We Will Fail. Jest to muzyka skupiająca się na przyjemności błądzenia. Nagrania terenowe, sample z taśm, szumy,syntezatory i elektroniczna perkusja zmieszane są tu w dziwaczną, odwołującą się do estetyki techno całość. W swojej pracy wykorzystuje szereg innowacyjnych technik nagraniowych, wydała dwa solowe krążki.

 

Czas: 16.05
Miejsce: Warszawa, filia Bemowskiego Centrum Kultury, ul. Zachodzącego Słońca 25
www.artbem.pl

 

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących