Punktem wyjścia projektów prezentowanych w Zachęcie i Ogrodzie Saskim w Warszawie była książka Lewisa Carrolla „Przygody Alicji w Krainie Czarów” — słynna opowieść o dziewczynce, która trafiwszy do tajemniczej krainy, przeżywa tam nieprawdopodobne przygody i spotyka niezwykłe postacie. Absurdalna logika snu, jaka rządzi tą bajką, spowodowała, że jest ona jednym z najbardziej oryginalnych i inspirujących obrazów literackich.

Malarz Włodzimierz Jan Zakrzewski postanowił stworzyć w Ogrodzie Saskim interaktywną instalację dźwiękową odnoszącą się do Krainy Czarów. Uczestnik trafia do wykreowanego przez artystę świata ulegającego nieoczekiwanym przekształceniom. Wkrótce okazuje się, że słyszana muzyka się zmienia, karty do gry poruszają się, a my znaleźliśmy się w labiryncie, po wyjściu z którego dochodzimy do wielkiego ryczącego słonia autorstwa Kuby Bąkowskiego i wysypanej żwirem ścieżki z dźwiękami sterowanymi laserem. Wnikliwi obserwatorzy zauważą, że zmiany szybkości, głośności i barwy dźwięków zależne są od ruchu uczestników, którzy sami mogą na nie wpływać dzięki specjalnej technice opracowanej przez Michała Silskiego.
Fizyczny kształt instalacji zaprojektowany został przez Jakuba Szczęsnego — architekta używającego środków architektonicznych do kształtowania przestrzeni, ale również jej zmysłowego postrzegania.
Elementem instalacji jest „Żółty” Kuby Bąkowskiego — udźwiękowiona tymczasowa rzeźba parkowa, ponadnaturalnej wielkości słoń. „Praca ta jest w zasadniczej większości kopią fragmentu układu wentylacyjnego znalezionego w jednym z magazynów na warszawskiej Pradze — kopią poddaną modyfikacji polegającej na dodaniu kilku obiektów: uszu i oczu, co wraz z pomalowaniem na żółto zmieniło układ stalowych rur w głowę słonia
Materiały muzyczne pochodzą z kolekcji www.trzejkompozytorzy.pl producenta instalacji Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), a także zostały pozyskane przez Włodzimierza Jana Zakrzewskiego. Są to m.in. utwory W.A. Mozarta, Lutosławskiego, Góreckiego, Pendereckiego, Krzysztofa Knittla czy Tomasza Sikorskiego.
autor: Włodzimierz Jan Zakrzewski
dźwięk: Michał Silski
architektura: Jakub Szczęsny
oraz Kuba Bąkowski (instalacja Żółty)
producent: Narodowy Instytut Audiowizualny
Czas: 12.06–6.07 („Alicja w Ogrodzie Saskim”), 1.06–17.08 („Alicja po drugiej stronie”)
Miejsce: Warszawa, Park Saski („Alicja”) oraz Zachęta, pl. Małachowskiego 3a
https://www.facebook.com/events/318123868338896/?fref=ts